Spływ kajakowy z dziećmi – czy jest to bezpieczny zamysł?!Bezsprzecznie spływ kajakowy cieszy się popularnością. Spływy Kajakowe Krutyń to nie tylko przygoda ale też idealną formą aktywności fizycznej i okazją czasu spędzonego z rodziną. Jeżeli planujesz kajaki z dziećmi sprawdź tekst, który dla Ciebie przygotowaliśmy , aby poznać kilka ważnych tipów.

W jakim wieku można zaczynać spływ kajakowy?

Organizacja spływów kajakowych z maluchem do lat trzech bynajmniej nie jest dobrym pomysłem ze względu na bezpieczeństwo. Jest to spowodowane między innymi:

 • trudności z dopasowaniem kamizelki ratunkowej dla tak małych dzieci
 • dzieci poniżej trzeciego roku życia czują się niekomfortowo w kajaku a także w kamizelce ratunkowej
 • rodzic może nie wiedzieć czy dziecko jest uczulone na owady, które często mają miejsce na spływie kajakowym
 • zbytnie zaaferowanie maluchem przez dorosłego. 

Czy wiek przedszkolny jest odpowiedni na spływ kajakowy?

Najlepszy czas w którym wypożyczalnia kajaków to wiek przedszkolny u dziecka. To jest ten czas, gdy warto spróbować rodzinne kajaki. Pierwszy spływ możemy zorganizować w wielu polskich miejscach jednym z nich jest Krutyń. iż generalnie spływ kajakowy po rzece jest dużo bardziej ciekawy aniżeli spływ po jeziorze, ponieważ non stop zmieniają się widoki. 

Kajaki z dziećmi w wieku szkolnym – coraz większa frajda??

Wyjazd na spływ kajakowy z większymi dziećmi może odbywać się nawet przez parę dni. Jest to wspaniała alternatywa na wakacje w kraju, z uwagi na to, że przeciwnie niż kilkugodzinne zwiedzanie, spływ kajakowy nie powoduje narzekania przez dzieci. Nawet jeśli dziecko nie ma wcześniejszego zaznajomienia z kajakiem to i tak będzie zafascynowane tą wycieczką.
Nie zapominaj, że dziecko w wieku szkolnym to już nie maluch, który boi się nowych okoliczności. Dziecko w takim wieku potrzebuje interesujących atrakcji, wyzwań i zdrowej adrenaliny! Pamiętaj więc, aby:
 • nie wybierać najprostszej trasy – wybieraj dostosowaną do waszych predyspozycji, 
 • dla nastolatków którzy pływają pod okiem doświadczonych kajakarzy wziąć kajaki jednoosobowe,

Rodzinne umiejętności w kajakach a trasa spływu – na co zwracać uwagę?

Trasa kajaków przede wszystkim ma być dopasowana do waszych umiejętności. Nie zapominaj, że Dla Ciebie zbiornik wodny o głębokości metra będzie sięgać do pępka, za to dla Twojego dziecka może sięgać do głowy.

Na co należy zwrócić uwagę, podczas oceniania problemów na spływie kajakowym:

 • nurt rzeki,
 • progi wodne,
 • ilość zwałek,
 • gałęzie które wiszą nad rzeką,
 • głębokość rzeki.

Jakie są najistotniejsze zasady kajaków z maluchami?

Jeden opiekun na jedno dziecko!

Miej w pamięci, że na kajakach z dziećmi nie można mieć pod kontrolą większej ilości maluchów, niż taka której, w rzeczywistości będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwo w czasie potencjalnej wywrotki.

Nie należy płynąc samemu!

To ogólna zasada, którą powinniśmy przestrzegać zawsze. Nigdy nie wiesz, kiedy pomoc będzie Ci potrzebna, w związku z tym zawsze musi być ktoś obok Twojego kajaka. Dodatkowo w grupie powinna być co najmniej jeden doświadczony człowiek, który będzie komandorem na kajakach. 

Wyposaż siebie oraz swoje dzieci w kamizelkę ratunkową!

To zdecydowanie najistotniejsza zasada w trakcie kajaków, zarówno z dziećmi, czy też samemu. Bez wątpienia na kajakach z dziećmi konieczne jest również włożenie kamizelki asekuracyjnej. Niezależnie od tego czy czujesz się na kajakach jak ryba w wodzie, bezpieczeństwo jest najważniejsze.