Reguły wypożyczania samochodów kempingowychPodróżowanie kamperem daje uczucie swobody i gwarantuje przeżycie niesamowitej przygody. Chociaż kamper nie zapewnia równie ekskluzywnych warunków jak pokój albo apartamenty w dobrym hotelu, a także wymaga nie raz dużej ilości wyrzeczeń, nigdy nie brakuje gotowych na taki rodzaj podróżowania. Niewątpliwą zaletą kamperów stały się względnie kompaktowe wymiary a także całkowita mobilność. Czasami jednak rzeczywistość okrutnie dotyka osoby zauroczone podróżowaniem kamperem. W niektórych krajach nie brak obostrzeń dla takich pojazdów. Zakazy wjazdu, utrudniony sezonowo postój, występują problemy ze znalezieniem źródła napięcia, a w starszych modelach musimy się borykać z brakiem niektórych udogodnień, m.in. klimatyzacji. Wypożyczalnie kamperów otwierają się na rynku niezwykle szybko, wybór pojazdów stał się niezwykle duży, a reguły towarzyszące wypożyczeniu dość zbliżone. Dziś znalezienie działalności oferującej możliwość najmu kamperów nie stwarza dużego kłopotu. Oferty widzimy na serwisach ogłoszeniowych, w prasie branżowej, w internecie, na Social Mediach. Wystarczy wpisać sekwencję wypożyczalnia kamperów Gdynia” w popularnej wyszukiwarce, żeby ta wyświetliła co najmniej kilkanaście wyników w dokładnie interesującej nas lokalizacji Gdańsk. To wbrew pozorom niesłychanie pożądana opcja, bo przecież kampera musimy skądś zabrać, a nikt nie ma zamiaru jechać setki kilometrów z bagażami, które później musimy przepakować. Większość firm posiada w swojej ofercie możliwość dostarczenia wynajętego pojazdu pod nasze drzwi, ale jest to możliwość płatna i to niemało. Znaczna część przedsiębiorstw posiada w swojej ofercie natomiast możliwość zaparkowania swojego samochodu na czas wynajmu kampera na ich postoju, bardzo często pilnowanym i przeważnie nieodpłatnym. 

 Ograniczenia przy wypożyczeniu kampera

Nim zabierzemy się do przegldania ofert konkretnych wypożyczalni kamperów, powinniśmy obowiązkowo zwrócić uwagę na ograniczenia związane z wypożyczeniem pojazdów kempingowych. Wbrew pozorom wypożyczalnia kamperów różni się od wypożyczalni „zwykłych” samochodów osobowych. W wypożyczalni kamperów przede wszystkim ważny jest wiek wynajmującego pojazd. Duża część wypożyczalni kamperów w zasadach najmu umieszcza klauzulę, że wypożyczający musi mieć skończone 25 lat. Wiele firm dodatkowo wprowadza informację o minimalnym czasie posiadania prawa jazdy (zazwyczaj 2-3 lata). Kampera, mimo że w większości przypadków jesteśmy w stanie nim przemieszczać się, mając kategorię B, prowadzi się zupełnie inaczej niż „osobówkę”. To bardziej szeroki, dłuższy, wyższy oraz cięższy samochód, podczas prowadzenia którego musimy mieć oczy dookoła głowy i doskonale zakładać to, co może zdarzyć się na trasie. Trzeba nie zapominać, że mamy do czynienia z naprawdę dużym pojazdem. Jeżeli do długości czy szerokości jesteśmy w stanie się przyzwyczaić, tak wysokość może nas pogrążyć. 

Następnym ograniczeniem staje się cel naszej podróży. jeżeli chcemy ruszyć do Chorwacji, Włoch lub Austrii, żadna wypożyczalnia nie będzie sprawiać kłopotu. Ciężej z wyjazdem poza granice Unii Europejskiej. Wiele umów wynajmu kamperów posiada adnotację o zakazie wyjechania do takich krajów, jak Ukraina, Białoruś, Rosja czy chociażby Mołdawia. W kontraktach znajdziemy też specjalne zapisy o zakazie wjazdu na tereny objęte działaniami wojennymi oraz rozruchami. Kilka przedsiębiorstw precyzuje dokładnie lokalizacje, w które możemy wybrać się wypożyczonym kamperem. 

Na co zwrócić uwagę nim podejmiemy końcową decyzję o wypożyczeniu kampera? 

W Gdańsku znajduje się wiele wypożyczalni kamperów. Osoby szukające kampera na podróż są w stanie wybierać pośród wielu propozycji oraz podejmować decyzję stosownie do swoich wymagań i preferencji. Niezwykle ważne jest, żeby na upragnione wakacje wyruszyć kamperem który spełnia oczekiwania oraz dopasowanym do wymogów. Wyjątkowo istotne jest dobranie właściwego kampera do preferowanego sposobu podróżowania i kierunku wyjazdu. Wybranie odpowiedniej wypożyczalni, z której oferty skorzystamy, jest równie ważny. Niektóre oferowane kampery są zupełnie niedopasowane do realiów wynajmu. Są zdecydowanie zbyt ciężkie, żeby można było nimi przemieszczać się, nie łamiąc wytycznych. Trafiają się również tacy wynajmujący, którzy wykorzystują podejrzane procedury wobec klientów, zawyżając cenę usuwania awarii. Toteż warto każdą wypożyczalnię porządnie prześwietlić, analizując zdanie wypożyczających, polisy ubezpieczeniowe proponowanych pojazdów, zapisy regulaminów oraz wzory umów wynajmu.