Okulista a optometrysta – jaka to różnica?W tych czasach coraz więcej pacjentów decyduje się na badanie wzroku. Bardzo to cieszy, zwłaszcza, że dostępnych mamy wielu lekarzy, którzy potrafią leczyć choroby narządów wzrokowych i dobierać należyte szkła korekcyjne. Zdaje się jednakowoż, że mało osób zdaje sobie dokładnie sprawę z różnic między specjalistami takimi jak okulista i optometrysta. Należy zatem wyjaśnić tę kwestię.

Czym zajmuje się okulista

Po pierwsze, okulista jest fachem regulowanym przez prawo, a optometrysta wręcz przeciwnie. Okulista odpowiada za szczegółowe badanie oczu, przeciwdziałanie różnorakim chorobom, leczenie różnych przypadłości oraz wykonywanie zabiegów na narządach wzroku. Z kolei optometrysta, choć nie jest to tytuł regulowany przez polskie prawo, należy do polskiego systemu ochrony zdrowia, a do jego wykonywania potrzeba wyższego wykształcenia w tej dziedzinie.

Kto to jest optometrysta

Optometrysta odpowiada przede wszystkim za dobór odpowiednich szkieł korekcyjnych oraz okularów. Nie posiada niestety wykształcenia, pozwalającego tak jak okulista gdansk przeprowadzać różnorakie zabiegi i operacje, ale jest w stanie dokładnie określić aktualny stan zdrowia oczu pacjenta oraz dopasować należyte szkła korekcyjne. Może także polecić wizytę u okulisty w celu zniwelowania danego schorzenia. Pacjenci zmagający się z problemami widzenia obuocznego mogą również liczyć na terapię wzrokową, jaką oferuje dobry optometrysta. 

Reasumując i nieco uogólniając – okulista jest lekarzem od leczenia chorób oczu, natomiast optometrysta nade wszystko pomaga w doborze szkieł korekcyjnych.