Najpopularniejsza atrakcja na Mazurach – spływ kajakowy KrutyniąObecnie spływy kajakowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Korzystają z nich większe i mniejsze grupki przyjaciół, rodziny z dziećmi, ale również starsze małżeństwa. Można zobaczyć spływy kajakowe jednodniowe oraz takie, trwające 2-3 dni, a niekiedy nawet tydzień. Dzięki zróżnicowania rzek w naszym kraju każdy może znaleźć coś na miarę swoich potrzeb. Dzisiaj zajmiemy się przybliżeniem jak wygląda spływ kajakowy rzeką Krutynią, która jest doskonałym szlakiem dla początkujących. Co należy mieć na uwadze na temat rzeki Krutyni, dlaczego jest ona tak często wybierana i jak wygląda spływ kajakowy po niej?

Rzeka Krutynia – gdzie leży i jak wygląda?

Krutynia leży na Pojezierzu Mazurskim, płynie przez Puszczę Piską a także Mazurski Park Krajobrazowy. Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego płynie przez rezerwaty „Krutynia” oraz “Krutynia Dolna”. Sama rzeka ma długość 99 km i jest niesamowicie częstym wyborem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie ma widocznych niemal wcale starorzeczy. Prawie od samego początku istnienia płynie tym samym korytem. Co jest także ciekawe, Krutynia nie eroduje bocznie, tylko wgłębnie, a co za tym idzie jest jedną z najgłębszych rzek w Polsce, dlatego, że miejscami jest głęboka nawet na 7 metrów. Jednocześnie znajdziemy również miejsca, gdzie jest dosłownie kilkanaście cm głębokości.

Na co można się przygotować w trakcie spływu kajakowego rzeką Krutynią?

Rzeka Krutynia uchodzi za możliwie najciekawszy szlak do spływu kajakowego w Europie. Spływ tą rzeką jest niesamowicie interesujący i wszechstronny. Spływając nim przeprawiamy się przez Puszczę Piską, a od jeziora Mokrego również przez Mazurski Park Krajobrazowy. Przepłynąć można ponad 100 km szlaku, z czego 60 km to woda stojąca. Na całej trasie ujrzeć można niecodzienną florę i faunę. Dosyć często można spotkać w trakcie spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika a także orła przedniego. Zazwyczaj widziane w wodzie są gąbki oraz krasnorosty, które swoim wyglądem na kamieniach przypominają “krwawe plamy”. Wzdłuż rzeki zobaczyć można rosnące dęby oraz wysokie sosny. Szlak wiedzie przez wiele niewielkich jezior połączonych krótkimi rzekami, nazwanych rzeką Krutynią. Szlak kajakowy rozpoczynany jest w wielu miejscowościach, ale jego początek znajduje się w Sorkwitach na jeziorze Lampackim. Zazwyczaj kajakarze dopływają maksymalnie do miejscowości Ruciane-Nida, jednak popłynąć nim można trochę dalej – aż do jeziora Bełdany.

Kogo powinien zainteresować spływ kajakowy rzeką Krutynią?

Spływ kajakowy po rzece Krutyni nie jest najtrudniejszy. Dobrze odnajdą się na nim kajakarze o najbardziej podstawowych umiejętnościach. Nurt nie jest rwący, a kilkadziesiąt kilometrów rzeki to woda stojąca. Spływ kajakowy rzeką Krutynią jest polecany dla dzieci i młodzieży. Ciekawa natura, którą ujrzymy podczas spływu rzeką Krutynią, zachęca do spływu spore ilości ludzi. Dzięki dużej ilości wypożyczalni kajaków obok rzeki, to szlak jest odpowiedni dla większych grup zorganizowanych, ale też dla pojedynczych użytkowników. Spływ kajakowy Krutynią może trwać jeden dzień, tak żeby przebyć jedynie fragment, ale można też przepłynąć go w trakcie kilkudniowego wypadu na Mazury, albo nawet 7 dniowego spływu kajakowego. Mniej więcej co 13 km spotkamy stanice wodne, w których można:

  • zostawić kajak,
  • wynająć domek kempingowy, pokój hotelowy, lub miejsce na namiot,
  • skorzystać z restauracji, lub zrobić ognisko,
  • skorzystać z prysznica.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią będzie więc wspaniałą przygodą dla każdego i wcale nie musi być jednodniowy.