Kupno ukuleli online oraz stacjonarnie- wady i zaletyMyśląc o ukulele często wielu ludzi widzi po prostu miniaturową gitarę. Co to jest ukulele? Dokładniej mówiąc ukulele klasyfikuje się do grupy instrumentów szarpanych. Wynika to z tego, że swoim kształtem przypomina gitarę, aczkolwiek nieco się od niej różni. Instrument ten wywodzi się z Hawajów. Ukulele zazwyczaj wykorzystywane są jako instrument do akompanimentu, aczkolwiek można grać na nim także solo. Ostatnimi czasy ukulele zdecydowanie zyskało na popularności, sklepy z instrumantami mają w swojej ofercie coraz więcej tych instrumentów. Czy ukulele można kupić tylko stacjonarnie? A może warto skorzystać z asortymentu sklepów prowadzących sprzedaż online? 

Źródło: https://blog.przyjazne-ukulele.pl/ – blog o ukulele

Jaka jest historia ukulele?

Ukulele wywodzi się z wysp hawajskich, posiada delikatną konstrukcję, oraz miłe dla ucha brzmienie. Jego historia sięga końca XIX wieku. Pierwsze instrumenty zostały stworzone przez imigrantów z Portugalii, którzy w ówczesnych czasach pojawili się na wyspach hawajskich. Na ukulele grała hawajska rodzina królewska, i wtedy instrument ten robił się coraz bardziej powszechny. Wówczas stało się ono częścią hawajskiej, wesołej kultury. Na początku 20 wieku kojarzono je z muzyką jazzową, a w kolejnych latach jego popularność powoli zmniejszała się. Wówczas też, wykształciła się wersja ukulele, jaka jest znana do dziś. Uważa się, że nazwa ukulele oznacza skaczącą pchłę, co z kolei ilustruje dźwięki jakie wydaje ten instrument. 

Jak znaleźć właściwe ukulele??

Najważniejsze, na co trzeba zwrócić uwagę wybierając odpowiedni instrument dla siebie jest jego rozmiar. Warto dopasować go wzrostu osoby grającej, co zdecydowanie ułatwi naukę, a także wpłynie na komfort gry. Warto pamiętać, że rozmiar nie oznacza tylko jego wielkości, ale również chodzi o brzmienie instrumentu. Na rynku dostępny jest rozmiar sopranowy, koncertowy, oraz tenorowy. Małe ukulele jest znacznie głośniejsze od tych większych oraz jego brzmienie jest krótkie. Najgłośniejsze ukulele to tenorowe, oraz jego brzmienie jest najdłuższe. Znacznie większe ukulele przez swoje wymiary jest mało poręczne, a także o wiele droższe. Dlatego rozmiarem, który jest polecany zwłaszcza dla amatorów jest sopran. Jest to dobry wybór również dla dzieci, osób niskich, a także dla osób, których dłonie są drobnej budowy. Można powiedzieć, że ukulele sopranowe jest najbardziej wszechstronne. Oczywiście po opanowaniu gry na mniejszym rozmiarze, można zmienić na większy i powoli się z nim oswajać.  Szukając swojego pierwszego instrumentu równie istotnym parametrem jest jego cena, gdyż nie ma pewności, czy jest to instrument dla nas. 

Z czego zrobione jest ukulele?

Z czego zrobione jest ukulele? W sklepach znajdziemy instrumenty zrobione z wielu różnych surowców. Najpopularniejsze, a jednocześnie najprzystępniejsze przystępne cenowo są te ze sklejki i tworzyw sztucznych. Za ukulele z litego drewna musielibyśmy zapłacić kwotę dwukrotnie większą. Oczywiście to jak zrobione jest ukulele ma wpływ na jego dźwięk- jest on znacznie lepszy w przypadku drewnianego pudła rezonansowego. Mimo wszystko początkujący raczej nie znajdzie różnicy, dlatego na początku nie opłaca się inwestować zbyt dużo. Następnym ważnym kryterium przy wyborze idealnego instrumentu jest jego kształt. Te najpowszechniejsze są w kształcie ósemki, aczkolwiek występują także w kształcie ananasa.

Gdzie można szukać ukulele?

Wybierając odpowiedni instrumentu należy rozważyć wiele różnych czynników. Gdy już zdecydujemy którego właściwie ukulele poszukujemy, należy zastanowić się nad wyborem dobrego sklepu. Lepiej zakupić ukulele stacjonarnie, czy przez internet? Odpowiedź na to pytanie z pewnością nie jest jednoznaczna. Obydwie opcje mają zalety i minusy.

W sklepie online asortyment jest z pewnością większy, i dostępność instrumentów jest prostsza. Jednakże nie posiadając doświadczenia z tym instrumentem musimy zdać się tylko na siebie, bez wsparcia ze strony sprzedawcy. Co więcej nie mamy możliwości dociekliwego obejrzenia ukuleli czy wysłuchania jego brzmienia, a jest to ważna opcja.  Z drugiej strony sklepy internetowe kuszą znacznie przystępniejszymi cenami aniżeli w sklepach stacjonarnych, poza tym nie w każdym mieście znajduje się sklep z instrumentami.

Jeśli jesteśmy amatorami, idealnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowca stacjonarnie. Jeżeli egzemplarz jaki nas interesuje nie byłby dostępny, można go oczywiście zakupić przez internet. W przypadku bardziej zaawansowanych graczy, którzy mają pojęcie o tych instrumentach sprawa wydaje się prostsza, gdyż mogą od razu zamówić instrument online.