Ile kosztuje i jak znaleźć dom opieki?Dom opieki jest miejscem przeznaczonym dla seniorów. Powinna wybrać się tam każda osoba, która ma powyżej siedemdziesięciu lat i nie jest w stanie sama poprawnie funkcjonować; inaczej rzecz ujmując, wymaga opieki. Mnóstwo ludzi decyduje się na umieszczenie swoich krewnych w takim miejscu, zwłaszcza, że obecnie oferta placówek tego rodzaju jest nad wyraz atrakcyjna.

Jaki dom opieki będzie najlepszy dla naszych bliskich?

Jak wybrać odpowiedni dom opieki? Kwestia ta jest bardzo prosta – należy poszperać nieco w internecie, aby zorientować się, jakie placówki działają w Twoim rejonie i jakie mają opinie. Możemy zdecydować się na państwowy dom opieki rybnik, w którym ceny regulowane są zwykle przez samorząd, burmistrza lub gminę. Cena pobytu w takim ośrodku jest nieco skromniejsza, niż w prywatnym, ale nie można oczekiwać przesadnych luksusów dla pensjonariuszy.

Prywatny dom opieki z kolei jest z reguły prowadzony przez fundację, stowarzyszenie albo osobę fizyczną. Tutaj koszty są o wiele większe, ponieważ sięgają nawet czterech do pięciu tysięcy złotych miesięcznie, lecz różne miejsca tego rodzaju gwarantują obszerną ofertę zajęć dla mieszkańca, jak również świetne warunki noclegowe. 

Dom opieki – na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Zanim podejmiemy decyzję na temat wyboru odpowiedniego domu opieki dla naszego krewnego, warto zapoznać się z ofertą zarówno prywatnych, jak i publicznych ośrodków. Należy również dopasować cenę pobytu do możliwości finansowych bliskiej osoby oraz naszych – trzeba mieć przy okazji świadomość, że jeśli chodzi o państwowy dom opieki, gmina może pokryć część kosztów pobytu. Dobrze będzie także odwiedzić dane miejsce osobiście, aby dowiedzieć się trochę na temat warunków mieszkaniowych oraz zaletami, jakimi może pochwalić się dany dom opieki.