Arkana florystyki pogrzebowej – piękne bukiety na ostatnie pożegnanieCeremonia pogrzebowa ma wyjątkowo długą historią –właściwie tak odległą jak cała ludzkość. Sposób przeprowadzanie uroczystości i pogrzebania zmarłego odmienna jest  w poszczególnych kulturach. W naszym kraju trudno ujrzeć sobie uroczystość pogrzebową członka rodziny bez licznych, pięknych wieńców pogrzebowych. Prawia każda kwiaciarnia, zwłaszcza znajdująca się w pobliżu cmentarza, oferuje zrobienie wiązanek pogrzebowych. Kompozycje kwiatowe w dniu pogrzebu delikatność ludzkiego życia i umożliwiają pożegnanie ze zmarłym. Kompozycje pogrzebowe mogą stać się również pięknym podkreśleniem podniosłej atmosfery w świątyni. Prwaie każda osoba będąca na pogrzebie przynosi ze sobą jakiś bukiet pogrzebowy, który później kładziony jest na grób. Jakie są odmiany i techniki florystyki funeralnej? Czym odróżniają się wieńce pogrzebowe od kompozycji nagrobnych? W której kwiaciarni kupić wieńce pogrzebowe w Szczecinie?

Jak dobrać kwiaty nagrobne?

Z pewnością nie wszystkie kwiaty nadają się do udekorowania grobu, szczególnie w chłodnych miesiącach. Nie ma przeciwwskazań, aby pożegnać zmarłego kwiatami, które lubił, jeśli wystarczająco dobrze go znaliśmy. Mimo to w naszej kulturze jest kilka odmian kwiatów, kojarzonych głównie z pogrzebami. Są to kwiaty najczęściej wykorzystywane w bukietach pogrzebowych przez kwiaciarnie. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i należą do nich przede wszystkim: hortensje, chryzantemy, róże, kalie, lilie, mieczyki, i goździki. Rośliny te spotkać można w wielu odmianach kolorystycznych, przez co są zazwyczaj stosowane przez florystów. Jednakże najchętniej używane kolory na pogrzeb to białe, kremowe, czerwone czy fioletowe. Istotna jest tutaj symbolika tych kolorów. Biały i kremowy to kolory spokoju, czystości, fioletowy natomiast kojarzony jest z żałobą. Przynosząc czerwone kwiaty na pogrzeb można okazać miłość do nieboszczyka.

Florystyka funeralna – typy

Florystyka pogrzebowa wyróżnia dwa główne typy. Jest to florystyka związaną z pogrzebem, a także florystyka przeznaczona na groby. Wyroby florystyczne jakie należy tutaj wyróżnić to m.in.: kompozycje nagrobne, dekoracje kościoła, dekoracje trumny, wieńce pogrzebowe, bukiety kondolencyjne, a także wiele innych. Wszystko zależy od wymagań osoby zamawiającej m.in. możliwości finansowe, relacja jak ją wiązała z nieboszczykiem, a także osobiste preferencje. Na pogrzeby zazwyczaj wybierane są wieńce czy wiązanki pogrzebowe. Wieńce są rozbudowaną konstrukcją, stojącą pionowo, szczególnie chętnie kupowaną przez najbliższą rodzinę czy delegacje z firmy. Wiązanka, jest skromniejszą kompozycją, którą można położyć na trumnie czy grobie i przynoszona jest przez dalszą rodzinę i kolegów. Osoby mniej powiązane ze zmarłym wybierają zazwyczaj proste bukiety, oraz pojedyncze kwiaty. Z pewnością dobór właściwej kompozycji kwiatowej zależny jest również od zasobności portfela osoby zamawiającej, a także jej prywatnych preferencji. Wieńce i wiązanki pogrzebowe można znaleźć w kwiaciarniach przycmentarnych. W większych miastach jak Szczecin wybór jest bardzo urozmaicony. 

Jakie są najpopularniejsze techniki florystyczne?

Technik florystycznych jest niezwykle dużo. Trzeba pamiętać, że florystyka pogrzebowa trochę różni się od reszty. Z pewnością każda kwiaciarnia może posiadać własne techniki florystyczne. Jednakże te najbardziej powszechne i przydatne to: drutowanie, klejenie, wicie, szynowanie, owijanie, a także nadziewanie. Z technik wiązania możemy dodatkowo wyróżnić wiązanie spiralne czy równoległe. Spiralne charakteryzuje się tym, że łodygi dokładane są kolejno, składana pod odpowiednim kątem. Krępuje się je w miejscu, gdzie łączą się ze sobą łodygi. Wiązanie równoległe to układanie kwiatów obok siebie, czyli równolegle. Żeby całość była stabilna używa się kilka wiązań. Techniką, która bardzo często wykorzystywana jest we florystyce funeralnej jest drutowanie. Pozwala ono na ukształtowanie łodyg, a mimo to one się nie łamią. Powszechnym narzędziem we florystyce jest także pistolet na gorący klej, który pozwala uniknąć nawijania na druty.